Poříčí u Litomyšle

Obec se rozkládá 13 km jižně od Litomyšle v průměrné nadmořské výšce 450 m. Obec Poříčí u Litomyšle tvoří kromě vsi již po staletí Zrnětín a více než 30 let také obec Mladočov.

Jméno Poříčí se vyskytuje ponejprv na listině z 11. února 1361, jež zakotvuje směnu důchodů mezi litomyšlským biskupem a kapitulou. Vybrané části dokumentu podávají nejen údaje o odváděných důchodech, ale i další informace o Poříčí, Zrnětíně a také o vesnici Rez. Tento údaj se vyskytuje v dokumentech týkajících se tehdy založeného litomyšlského biskupství.

K historickým pozoruhodnostem náleží také kaple sv. Jana Nepomuckého v Poříčí, původně postavená v polovině 18. století a v roce 1994 přemístěná dále od silnice s pozměněnou orientací o 90 stupňů a obnovená do původní podoby.

Nejvýznamnější osobností naší obce je poříčský sedlák a rychtář Matěj Abrahám, ideový vůdce selského povstání na Litomyšlsku.

Současný společenský život je dán do určité míry aktivitou spolků a obce Poříčí. Obec Poříčí organizuje oslavu Dne matek, loučení s prázdninami, vánoční koledování. Poříčský zpravodaj vychází čtyřikrát do roka. U příležitosti prvního setkání rodáků vydala obec publikaci, která podrobně zachycuje vývoj našich vesnic až do současnosti. Obec se pravidelně zúčastňuje setkání obcí, které mají ve svém názvu Poříčí. Jedná se o sedm měst a obcí z celé České republiky.

V roce 1995 bylo naší obci uděleno heraldickou komisí parlamentu České republiky právo užívat znak a prapor.

Mezi nejvýznamější podnikatelské firmy patří ZD Dolní Újezd, které hospodaří na 489 ha zemědělské půdy. V Zrnětíně a v Mladočově jsou střediska živočišné výroby. V obci jsou dále dvě menší stavební firmy. V bývalém mlýně je zřízena pila a truhlářská dílna, firma BAVO vyrábí výrobky z kůže a těsnící segmenty do tramvají. V katastru obce leží také pískovna, která nabízí stavební písek a různý zásypový materiál.V obci se nachází obchod se smíšeným zbožím U Machů a jsou tu dvě hospody. Hospoda „Na Ranči“ nabízí celoročně stravování, vyjížďky na koních a v letních měsících pořádá různé zábavné večery.

HERALDIKA

Symbolem obce Poříčí byl vždy kůň. Proč právě kůň, není nikomu ze současných obyvatel vsi známo. Nemůžeme proto zcela vyloučit názor, že jeho původ lze spatřit ve hříběti z pověstí o Vavřinci Toulovcovi či o hradu Štimberku. Uveřejňujeme dvě podoby razítek obce Poříčí.

otisk razítka z r. 1862            

otisk razítka z r. 1862                    otisk razítka z r. 1935

 

ZNAK                                                                                         PRAPOR

Na modrém štítě bílý vzpínající se kůň.                               Na modrém listu bílý vzpínající se kůň. Poměr šířky k délce je 2:3.

                                                                  

 

HISTORICKÉ FOTOGRAFIE Z POŘÍČÍ